PO Box 16122 Collins Street West
Mon - Sat: 8:00 am to 7:00 pm

DAKAR omezil rychlost na 50 km/h!

Home - Dakar 2018 - DAKAR omezil rychlost na 50 km/h!

DAKAR omezil rychlost na 50 km/h!

  • Publikováno: 16.1.2018
  • Rubrika: Dakar 2018

Autor textu: Expert Pepa

Když se řekne Rallye Dakar, každý je opojen drogou rychlosti, představou nekompromisních aut a motorek, kterou teď hned vyvrátím. Dakar sice absolvují rychlé stroje, pořadatel jim ale velmi často přistřihuje křídla. Zabiják rychlosti na Dakaru se jmenuje “nekonečný přejezd”.

Uvedu příklad, a klidně si vezměte mapu. Pod drobnohled vložím Etapu 6 z peruánského města Arequipa do bolívijského La Paz. Slovo “závod” schválně vkládám do uvozovek, protože celá trasa o délce 760 km je rozdělena na dvě části. Ostrý speciální a neomezený „race track“, nekompromisně dakarský, co má 313 km, a pak tupý přejezd, dle pravidel silničního provozu na běžných komunikacích v normálním provozu – v délce 447 km.

Motorkáři museli být ten den připraveni ve 4:30 ráno, aby v daný čas odjeli z bivaku Dakaru v Arequipě na start etapy kamsi do hor. Tam dorazili po dvou hodinách spořádané jízdy, takzvaně 50 na 90, aby je následně v 7:00 čekal start ostrého úseku. 313 km terénního masakru měli zvládnout, dle plánu, do 13:10. Pak následoval zbytek z oněch 447 km po běžných silnicích za běžného provozu až do La Paz, kam mnozí dorazili v nočních hodinách.

313 kilometrů dakarská palba – 447 courání à la plato vajíček vzadu za oknem. A nemyslete si, že to vočůráte. Každý vůz, motorka nebo čtyřkolka registrovaná na Dakaru musí mít instalované pořadatelem vybrané zařízení GPS, které jednak naviguje, ale taky udavačsky hlídá rychlost. V obci striktně 50, mimo ni maximálně 100. Pokud rychlost překročíte, čekají vás pokuty v řádech stovek, ale i tisíců EUR. Vzhledem k tomu, že při instalaci GPS do auta vyžaduje pořadatel iniciály vaší kreditky včetně bezpečnostního kódu a rovnou si stahuje kauci 1000 EUR, může pokuty inkasovat on-line. Super!

V článku (http://autosalon.iprima.cz/dakar/dakar-opustil-zemi-koky-lithia) zmiňovaný Pepa Macháček vyprávěl, jak za ním přišel pořadatel vybrat pokutu 100 EUR za překročení rychlosti o 1 km/h – tomu se říká důslednost. Starý matador jim svou kreditku mazaně nedal a sháněl někde falešnou stoeurovku, protože, dle jeho slov, za podobnou hovadinu, by člověk neměl platit jinak.

Když kropíte serpentiny, je rychlost 80 nebo 90 naprosto v pohodě. Když se ale sunete po nekonečně rovné a prázdné silnici, co nemá desítky kilometrů zatáčku, normálně vás to uspí. Místní to mydlí na podobné silnici o sto šest, předjíždějí ikonické dakarské speciály a určitě se baví tím, proč se tak vlečou. Netuší, že všichni jedou pod restriktivním pokutózním eurovým bičem. Chápu snahu pořadatelů omezit rizikové situace na běžných komunikacích, spíš mi to ale přijde jako snaha dodržet pozitivní PR Dakaru a touha projet co nejvíc zemí, protože to jim významně přispívá do kasičky. Dvě země jen 10 milionů, ale tři, to už je 15!

Rychlostní boznáctví GPS krabičky není otravné jen pro závodní piloty, znepříjemňuje život i doprovodným týmům, mechanikům a novinářům. Přejezd z Arequipy do La Paz tak pro ně v osobním autě znamenal 10 hodin – náklaďáky, které mají rychlost omezenu ještě níž, jely až hodin dvanáct. Přesuny z bivaku do bivaku proto šéfové týmů pečlivě plánují, nejen kvůli případným pokutám, ale hlavně kvůli bezpečnosti. Nehoda vozu, kde máte náhradní díly a nářadí by znamenala obrovskou komplikaci, nebo dokonce konec závodu pro účastníky takto postiženého týmu. Potkal jsem pár českých kluků, kteří dělali mechaniky Nizozemcům. Kruhy pod očima, pohublí, nevyspalí. Celou noc makali na autech a pak ještě musí odřídit obrovské vzdálenosti. Přiznali se, že donutili majitele týmu, aby právě tento přejezd odřídili za ně, protože to byla jediná šance, kdy se mohli vyspat.

Během přejezdu přemýšlíte o každém předjetí, protože to není možné rozhulit krátkodobě na 115, abyste bezpečně klepli někoho, kdo jede 90. Přiblížíte se k GPSovým 98mi a krabička už pípá jak pitomá: “pozor překročíš rychlost, tak to NE!”” –  a když JO!! – chystej Éčka.” Kasa-cink! Respektoval bych to, kdyby se podobně chovala i auta pořadatelů. Bohužel kážou vodu a sami pijí rychlostní víno, míjeli nás i ve 140. Je žádná krabička během přejezdu neomezovala.

Naštěstí pro závodníky neměly všechny etapy tak dramaticky nevýhodný poměr mezi speciální závodní a nudnou silniční částí, jako tomu bylo mezi Arequipou a La Paz. Ale i tak skoro každá etapa znamenala nebo bude znamenat pohyb po normálních silnicích s omezenou rychlostí velmi často na 50 km/h i na 30 km/h! Věděli jste to?

Autor textu: Expert Pepa